A Magyar Zeneszerzők Egyesületét 1990. október 14-én alapították.
A zenei élet minden területét magába foglalt, akkor felbomló Magyar Zeneművészek Szövetsége Zeneszerző Szakosztályának tagjai automatikusan az Egyesület tagjaivá váltak.
Eleinte csak a komoly- és könnyűzene-szerzők, később a zene-szövegírók is. A tagság kezdettől bővült olyan fiatalokkal és határon túli magyar kollégákkal, akik nem voltak (lehettek) tagjai a korábbi szövetségnek.
A tagság immár hosszú ideje 150 fő körüli, az újonnan felvett és az elhunyt tagok fluktuációja szerint.